Naujoje sostinės erdvėje menininkas J. Urbonas sukūrė žaidimų aikštelę verslininkams
„Viešoje erdvėje nėra čiuožynių, kurios būtų prieinamos plačiajai visuomenei – ne tik vaikams. Todėl naują kūrinį norėjau paversti draugišku ir vyresniems žmonėms, perkeltine prasme kalbant, „verslo kostiumams“, – apie naujausią savo instaliaciją sako menininkas Julijonas Urbonas. Šmaikštų ir kartu ironišką garsaus lietuvių kūrėjo darbą vilniečiai gali pamatyti Gedimino prospekte atsivėrusioje naujoje erdvėje „Live Square“, kurį plėtojo „Eika“.
Naujos energijos pagrindinei miesto gatvei suteiksiančioje vietoje demonstruojamą kūrinį sudaro dvi dalys. Vienoje konstrukcijos pusėje sumontuoti eskalatoriaus laipteliai, o kitoje – čiuožynė. Užlipus į viršų, kaip sako menininkas, nebelieka klausimo, ką daryti toliau, nes „sėdmenis iškart traukia prie žemės“ – belieka šliuožti žemyn.
„Šis eskalatorius-čiuožynė yra susijęs su mano ilgalaikiais tyrimais, kuriuose gilinausi į gravitacinę estetiką ir plėtojau choreografinio dizaino strategiją, bei tuo, jog tapau tėveliu. Man pasidarė aktualios žaidimų aikštelės mieste, kur gali rasti tik nuobodžias, šablonines čiuožynes su iš anksto numatytu scenarijumi“, – apie idėjos gimimą pasakoja menininkas, 2020 m. atstovausiantis Lietuvai prestižinėje Venecijos architektūros bienalėje.
Į verslo erdvę įneš žaidybiškumo
Pasak J. Urbono, naujoje daugiafunkcinėje erdvėje Vilniuje, apjungiančioje modernų verslo centrą, gyvenamuosius namus ir viešąsias erdves, norėjosi objekto, kuris apmąstytų korporatyvumą ir į dažnai pernelyg rimtą bei dalykišką verslo aplinką įneštų lengvo žaidybiškumo.
„Mąstydamas apie įrenginius, kurie kontroliuoja ir valdo mūsų srautus, iškart pagalvojau apie eskalatorių. Juk jis paspartina ne tik mūsų judėjimą, bet ir pačią produkciją. Kuo greičiau juda eskalatorius, tuo sparčiau auga kapitalas. Prisiminkime – eskalatorius kilo iš konvejerio. Norėjau papiktnaudžiauti šia atšiauria ir manipuliatyvia estetika, paversti taisyklių sukaustytą verslo pasaulį korporatyvine žaidimų aikštele“, – apie idėją sako J. Urbonas.
Instaliacijai sukurti prireikė daugiau nei 2 tūkst. detalių ir išskirtinės precizikos, o kūrybos procesas pareikalavo daugybės inžinerijos valandų, prototipų gamybos ir bandymų: „Kai kuri tai, kas neturi jokio precedento, tam tikra prasme, kosminį laivą, privalai būti tikslus, nors tikrai žinai, kad vis tiek iškils kas nors nenumatyta“.
Pasak, Domo Dargio, „Live Square“ sukūrusios bendrovės „Eika“ vadovo, bendradarbiavimas su menininku Julijonu Urbonu nėra atsitiktinis.
„Sau kėlėme ambiciją atgaivinti apsnūdusią Gedimino prospekto pusę ir įnešti į ją gyvybės. Kadangi drąsūs ir novatoriški J. Urbono kūriniai mus žavėjo jau seniai, supratome, kad joks kitas menininkas į naujai gimstančią erdvę nepažvelgs geriau, įdomiau. Šis mūsų bendradarbiavimas yra vienas iš gerosios praktikos verslo ir meno sinergijos pavyzdžių“, – sako D. Dargis.
Jis tikisi, kad žaismingas elementas taps traukos objektu, kadangi, skirtingai nei įprasti meno kūriniai, bus oficialiai ir legaliai „vartojamas“ – vilniečiai šiuo eskalatoriumi-čiuožyne galės drąsiai čiuožti.
Menininko Julijono Urbono instaliaciją – eskalatorių-čiuožynę, arba kitaip vadinamą korporatyvinę žaidimų aikštelę – vilniečiai gali pamatyti „Live Square“ erdvėje.
Ketvirtadienį, rugpjūčio 29 dieną, 17 valandą, įvyks oficialus instaliacijos pristatymas – performansas „Pakopa ant pakopos“. Jo metu kamerinio choro „Brevis“ atlikėjai, keisdami savo pozicijas ant eskalatoriaus, išgaus muzikinius akordus bei įvairias melodijas.
Visi butai „Live Square“ projekte parduoti. Kviečiami išsirinkti namus kituose mūsų projektuose.